Zabieranie ubrań ukochanej osoby jest dobre dla... naszego zdrowia!

Małgorzata
2 miesięcy temu
Zabieranie ubrań ukochanej osoby jest dobre dla... naszego zdrowia!
6
FB Udostępnij na Facebooku
Jesień. Pora, gdy jest zimno, szaro, ponuro... Jedyne o czym marzymy to żeby schować się w wielkiej, ciepłej bluzie podkradzionej z szafy chłopaka. A jeśli ubranie nadal pachnie ukochanym, może mieć prawdziwie terapeutyczne działanie.
Za duże t-shirty, ogromne swetry, i super wygodne bluzy - uwielbiamy "pożyczać" ubrania ukochanych. Teraz mamy ku temu naprawdę dobrą wymówkę, bo noszenie ubrań ukochanego ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

 

Naukowcy z wydziału psychologii University of British Columbia odkryli, że można zmniejszyć poziom stresu poprzez wąchanie ubrań swojego partnera. Zapach ukochanej osoby może pomóc też tym, którzy cierpią z powodu samotności i mają napady niepokoju.

Podczas badania mężczyźni zostali poproszeni o założenie t-shirtu na 24 godziny, a następnie odzież została zamrożona, aby zachować ich naturalny zapach.

Kobiety miały wskazać, który t-shirt należy do ich ukochanego mężczyzny.

Poziom stresu u poszczególnych kobiet zbadano poprzez zaangażowanie ich w codzienne stresujące sytuacje, jak próbna rozmowa kwalifikacyjna i rozwiązywanie testu matematycznego. Następnie pobierano wymazy z ich śliny w celu określenia poziomu kortyzolu - hormonu stresu.

Okazało się, że kobiety, którym towarzyszył zapach partnera, były znacznie mniej zestresowane.

W rozmowie z The Cuartian, psychoterapeuta i psycholog Peter Klein powiedział: "Badania sugerują, że kobiety mają lepiej rozwiniętą zmysł węchu, a mężczyźni są bardziej stymulowani wizualnie, więc mężczyźni doświadczaliby redukcji stresu, widząc ubrania partnerki".

"Jak blisko kobieta czuje się w związku ze swoim partnerem - ile oksytocyny odczuwa, kiedy jest z nimi lub jak szczęśliwa jest w związku - to również wpływa na to, jak poczuje się wąchając jego ubrania" - dodaje naukowiec.

Co ciekawe kobiety, które wyczuwały zapach nieznajomego stresowały się dużo bardziej.

Główny autor badania, Marlise Hofer tłumaczy: "Od najmłodszych lat ludzie obawiają się obcych, szczególnie obcych mężczyzn, więc możliwe jest, że dziwny męski zapach wywołuje reakcję 'walcz lub uciekaj ", która prowadzi do podwyższenia poziomu kortyzolu.źródło: ofeminin.pl  I  fotografie: ofeminin.pl, Wild and 3

Udostępnij na Facebooku