Wskazówki, które mogą uratować Twoje dziecko w tych niebezpiecznych czasach

Małgorzata
3 miesięcy temu
Wskazówki, które mogą uratować Twoje dziecko w tych niebezpiecznych czasach
5
FB Udostępnij na Facebooku
Moje dziecko jest bezpieczne i nic mu nie grozi - tak myśli niemal każdy rodzic. Media jednak niemal każdego dnia informują nas o krzywdzie jaką ktoś zrobił dzieciom. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą uratować Twoje dziecko.
Wpajanie wszystkich zasad bezpieczeństwa może być przesadą i jedynie przestraszyć nasze dziecko. Niestety, zdarzają się  sytuacje, gdy dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, że są zagrożone. Staraj się tłumaczyć dziecku, jak postępować. Nie recytuj mu jednak zasad w sposób hurtowy. Przemycaj je od czasu do czasu. Niech utrwali je sobie, nie wywołując u siebie lęku wobec otaczającej rzeczywistości.

1. Dziecko czuje się zagubione lub w niebezpieczeństwie

Najlepszym rozwiązaniem jest nauczenie dziecka, by poszukało w zasięgu wzroku innej mamy z dziećmi. Z reguły policja lub osoby wzbudzające zaufanie nie znajdują się w pobliżu, a inna mama na pewno pomoże dziecku i nie będzie dla niego zagrożeniem.

2. Dorosły próbuje złapać lub zabrać dziecko

W takich sytuacjach, dziecko musi wiedzieć, że w takiej sytuacji nieważne jest dobre wychowanie. Powiedz mu, że może wtedy bić, gryźć, krzyczeć i robić sceny. To może go uratować.

3. Sekrety cielesne

Są sekrety, które trzeba wyjawiać. Naucz dziecko, że każda informacja, która dotyczy jego ciała ma zostać wyjawiona. Niezależnie, czy o dochowanie tajemnicy prosi tata, nauczycielka, czy ktoś obcy. Mama też dochowuje tajemnic, więc spraw, by nie obawiało się Ci ich wyjawić i wiedziało, że może Ci powiedzieć o wszystkim.

4. Samochód mnie śledzi

Jeśli Twoje dziecko ma wrażenie, że ciągle jeździ za nim jakiś samochód, powinno uciec w przeciwną stronę. Zanim auto zawróci, da mu to czas na znalezienie bezpiecznego miejsca. Mogło też zdarzyć się, że tylko mu się wydaje, wtedy przekona się o tym w odpowiednim czasie.

5. Personalizowane gadżety

Zrezygnuj z gadżetów, na których znajdują się dane osobowe dziecka.  Jeśli ktoś zna imię Twojego dziecka to będzie miał otwartą furtkę do rozmowy z nim. Zarówno chłopiec, jak i dziewczynka chętniej zaufają komuś, kto zwraca się do nich po imieniu. Samo przyzwolenie dziecka na krótką rozmowę może spowodować, że dorosły zbuduje z nim relację.

6. Alarmowanie problemu

Krzyk zazwyczaj jest denerwujący i niegrzeczny. W przypadku zagrożenia, dziecko musi wiedzieć, że może krzyczeć, a nawet musi krzyczeć o tym, co mu zagraża. Ile razy widziałaś dorosłego z awanturującym się dzieckiem? Mnóstwo - oczywiście, większość to tylko wynik złego zachowania maluchów, jednak zdarza się, że przejdziemy obojętnie obok dziecka, które naprawdę potrzebuje pomocy.
 

źródło: ofeminin.pl  I  fotografie: ofeminin.pl
Udostępnij na Facebooku