Przez turystów z nadwagą cierpią osiołki na greckiej wyspie

Małgorzata
5 miesięcy temu
Przez turystów z nadwagą cierpią osiołki na greckiej wyspie
9
FB Udostępnij na Facebooku
Jak wiadomo w naszym kraju przewożeniem zbyt dużej liczby turystów są męczone konie znad Morskiego Oka. Okazuje się jednak, że nie tylko u nas mają miejsce takie sytuacje. W czasach, gdy tak bardzo walczy się o ochronę zwierząt wydaje się to wprost niemożliwe, ale tak samo źle są traktowane osiołki przewożące turystów na Santorini, jednej z greckich wysp.
Santorini kojarzy nam się z bajecznymi widokami, białymi domkami z niebieskimi dachami, romantyczną atmosferą i uroczymi, krętymi ścieżkami na wzgórzach. Co roku na tę grecką wyspę przybywają tłumy turystów z całego świata. Każdy marzy o pięknych fotografiach z tego miejsca. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że turystyka ma również swoje ciemne i nieciekawe strony, o których głośno się nie mówi. Aktywiści broniący praw zwierząt nagłośnili sprawę brutalnego traktowania osłów i mułów. Zwierzęta są wykorzystywane do transportu ponieważ nie ma możliwości poruszania się samochodami bądź skuterami po wąskich i krętych uliczkach. Nikt nie przejmuje się tym, że bardzo często zwierzęta wynoszą pod górę pasażerów, którzy są dla nich za ciężcy. 

Wraz z nadejściem sezonu wakacyjnego wyczerpane osły i muły spędzają całe dni w palącym słońcu, niosąc turystów lub ciężkie i szkodliwe ładunki śmieci, z niewielką ilością wody, jedzenia lub cienia. - informuje organizacja The Donkey Sanctuary.


 

Aktywiści informują również, że osiołki "powinny nosić maksymalnie 20 proc. własnej wagi", czyli ok. 50 kg(w zależności od zwierzęcia). Niestety często zwierzęta dźwigają turystów z nadwagą, a źle dopasowane siodła sprawiają, że na grzbietach osłów pojawiają się otwarte rany. Duża część zwierząt pod koniec sezonu wakacyjnego, kiedy przestaje być potrzebna lub nie jest zdolna do pracy,jest porzucana lub spychana z klifu.  

Jednak dzięki zaangażowanym w ochronę praw zwierząt ludziom sprawa została nagłośniona za pośrednictwem mediów na całym świecie. Lokalne władze obiecały wprowadzić środki, które mają za zadanie poprawić sytuację zwierząt na tej popularnej greckiej wyspie, jak np. powstanie zaciemnionych miejsc, w których przed słońcem mogą się schować zwierzęta oraz dostęp do wody. 

Właściciele mają ograniczać czas pracy osłów i pilnować, by zwierzęta nosiły ładunek proporcjonalny do wagi. 

W sprawę zaangażował się też grecki Rząd wydał dyrektywę dla całego kraju, ale w szczególności dla wysp greckich, w której przypomina policji i władzom gmin, że obowiązujące przepisy, dotyczące praw zwierząt, muszą być egzekwowane.

źródło: ofeminin.pl | fotografie: The Donkey Sanctuary I filmy: youtube.pl
Udostępnij na Facebooku