Pierwsza dama otrzyma pensję za bycie żoną prezydenta?

Małgorzata
3 miesięcy temu
Pierwsza dama otrzyma pensję za bycie żoną prezydenta?
13
FB Udostępnij na Facebooku
Pierwsze damy za pracę dla Polski nie otrzymują żadnego wynagrodzenia. Zmienić chce to PIS, który przygotowuje projekt, który jest kopią tego sprzed dwóch lat i zakłada wynagrodzenie dla pierwszej damy wypłacane do końca życia.
Pozycja pierwszej damy regulowana jest przepisami pochodzącymi jeszcze z okresu międzywojennego. To właśnie wtedy określono jej status - żony będącej przy mężu bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, ale jednak poświęcającej się działalności charytatywnej i funkcjom reprezentacyjnym. W konsekwencji pierwsze damy utraciły możliwość rozwoju zawodowego, utrudniono im powrót na rynek pracy po zakończeniu kadencji męża, a także uniemożliwiono samodzielne odprowadzanie składek emerytalnych (robią to za swoje żony mężowie- prezydenci). I jak to wyliczają eksperci, praca pierwszej damy to praca nawet po 100 godzin tygodniowo i niekiedy nawet przez 10 lat. Pełnienie funkcji pierwszej damy to okres w pełni nieskładkowy. Według projektu Prawa i Sprawiedliwości pensja pierwszej damy ma stanowić połowę wysokości pensji prezydenckiej, co oznacza, że Agata Duda mogłaby dożywotnio otrzymywać 13 540 zł miesięcznie. Projekt PiS zakłada również, że pierwsza dama będzie podlegała ustawie o ograniczeniu działalności gospodarczej, co oznacza, że będzie musiała składać oświadczenia majątkowe. 

Pomysł na wprowadzenie pensji dla żony prezydenta powstał już dwa lata temu. Wtedy określenie wysokości wynagrodzenia pierwszej damy było częścią ustawy o zarobkach ministrów. Pomysł został jednak odrzucony ze względu na kontrowersje związane z wysokością wynagrodzenia.

Jolanta Kwaśniewska komentując dwa lata temu dla TVN24 planowane zmiany powiedziała, że wprowadzenie pensji dla pierwszych dam ureguluje kłopotliwą sprawę nakładów na kwestie wizerunkowe. Dotychczas pierwsze damy musiały same  finansowo ubierać się na każde oficjalne wyjście. Ponadto Kwaśniewska zaznaczyła, że przez 10 lat pełnienia funkcji u boku męża zwykle kobieta wypada z obiegu zawodowego, a powrót do pracy po tak długim czasie jest zwykle bardzo trudny lub niemożliwy.


Projekt ustawy uwzględnia również pensje dla byłych pierwszych dam. Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa miałyby otrzymywać dożywotnio około 10 tys. zł (9207 zł wynagrodzenia i maksymalnie 949 zł dodatku stażowego).

 

źródło: ofeminin.pl  I  fotografie: ofeminin.pl
Udostępnij na Facebooku