Najmniejszy wcześniak w Polsce!

Małgorzata
4 miesięcy temu
Najmniejszy wcześniak w Polsce!
7
FB Udostępnij na Facebooku
W Lublinie na świat przyszła maleńka Faustyna, która jest nazywana najmniejszym polskim wcześniakiem. Dziewczynka urodziła się w 26 tygodniu ciąży z wagą zaledwie 350 g i 26 cm wzrostu.
Faustyna przyszła na świat w lubelskim Szpitalu Klinicznym nr 4, gdzie lekarze stoczyli ogromną walkę o życie maleńkiej dziewczynki. Mama Faustynki trafiła do szpitala ponieważ dziewczynce groził zgon wewnątrzmaciczny. Medycy zdecydowali się na natychmiastowe cesarskie cięcie. Lekarzy niesamowicie zaskoczył rozmiar dziewczynki, ponieważ nie mieli jeszcze do czynienia z tak małym noworodkiem. Faustynka była bowiem o połowę mniejsza od wcześniaków urodzonych na tym etapie ciąży. 

Po wszystkich badaniach okazało się, że dziewczynka widzi i słyszy, co oznacza, że typowe i bardzo ciężkie powikłania dotykające wiele skrajnych wcześniaków jej nie dotyczą. Przez pierwsze tygodnie życia oddychała dzięki respiratorowi, później wspierał ją w tym aparat CPAP. Dziś Faustynka ma już cztery miesiące. Mama dziewczynki w materiale zrealizowanym dla Panoramy Lubelskiej przyznała, że córeczka nosi ubranka w rozmiarze 40 - o tym, jak bardzo jest drobna świadczy fakt, że większość noworodków potrzebuje śpioszków w rozmiarach zbliżonych do 52. Dziecko nadal jeszcze przebywa w szpitalu. Obecnie waży nieco ponad dwa kilogramy, więc jest znacznie mniejsza od rówieśników - najważniejsze jednak jest to, że jej życiu nic nie zagraża. 
 
źródło: Panorama Lubelska  I  fotografie: Panorama Lubelska
Udostępnij na Facebooku