Malowanie ścian - zrób to sam!

Małgorzata
5 miesięcy temu
Malowanie ścian - zrób to sam!
10
FB Udostępnij na Facebooku
Chcesz jakiejś zmiany w swoim mieszkaniu? Jesteś znudzony kolorem ścian i postanawiasz coś z tym zrobić? Wiesz, jak się za to zabrać? Oto krótki poradnik specjalnie dla Ciebie!
Chcesz samodzielnie pomalować ściany przy pomocy wałka i marzy Ci się zrobienie tego bez pozostawienia po sobie smug, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Aby wszystko było idealnie musisz pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią Ci sukces i zadowolenie z własnych umiejętności. 
  
Oto one:
 1. Dobierz wałek, który będzie odpowiedni do malowanej powierzchni - np. runo 10-12 mm służy do malowania ścian gładkich na gładko, czyli z zachowaniem drobnej struktury. 
 2. Zamknij okna i drzwi w malowanym pomieszczeniu, co zmniejszy tempo schnięcia kolejnych warstw oraz ułatwi ich wzajemne łączenie. 
 3.  Używaj mniejszego wałka do odcięć o tej samej wysokości i strukturze runa, co główny wałek, a dzięki temu otrzymana faktura będzie taka sama w każdym miejscu.
 4. Zanim po raz pierwszy użyjesz wałka owiń go szczelnie taśmą malarską, a potem usuń ją aby pozbyć się luźnych włosów z wałka, które mogłyby utrudnić malowanie.
 5. Przed użyciem zwilż wałek delikatnie wodą - nie wkładaj go pod kran!
 6. Jako pierwsze pomaluj boki ścian, dolną oraz górną część przy suficie oraz wszystkie gniazdka czy włączniki.
 7. Rozpocznij właściwe malowanie od miejsca, gdzie jest główne źródło światła w pomieszczeniu, np. od okna i przesuwaj się w głąb pokoju.
 8. Farbę nakładaj pionowymi pasami i nie dociskaj wałka za mocno.
 9. Kolejne pasy farby powinny zachodzić na poprzednie o mniej więcej połowę szerokości wałka.
 10. Każdy kolejny pas farby kończymy ruchem z samej góry do samego dołu, aby nadać ścianie jednolitą fakturę.
 11. Nigdy nie dotykaj ściany podeschniętym wałkiem albo takim, na którym jest zbyt mała ilość farby, bo to zwiększa jedynie ryzyko wystąpienia smug.
 12. Po skończonym malowaniu nie otwieraj zbyt gwałtownie okien i drzwi tylko pozostaw pomieszczenie na 30-60 minut zamknięte, aby farba mogła się równomiernie rozłożyć na każdej ścianie zanim zacznie wysychać. Dopiero po tym czasie otwórz najpierw drzwi, a po kolejnych 30-60 minutach okna. 

Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad to z całą pewnością będziesz miał profesjonalnie pomalowane ściany bez smug i z jednolitą powierzchnią, a Twoi znajomi będą Ci zazdrościć przepięknych ścian!


źródło: pinterest.com I fotografie: pinterest.com
 
Udostępnij na Facebooku