Kolejny już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy bez strażaków PSP!

Małgorzata
tydzień temu
Kolejny już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy bez strażaków PSP!
3
FB Udostępnij na Facebooku
Już w najbliższą niedzielę, 13 stycznia 2019 roku będzie miał miejsce 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Okazuje się, że tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku zabraknie na tym wydarzeniu strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Dlaczego?

Kilka dni temu na portalu Wirtualnej Polski pojawił się artykuł na temat nieobecności PSP podczas kolejnego finału WOŚP. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej chcieliby wesprzeć finał, ale zwierzchnicy im to jednak uniemożliwiają.

Już w ubiegłym roku dostaliśmy jasne wytyczne, żeby się tam nie pojawić. Kilka lat temu robiliśmy duże pokazy, mnóstwo dzieciaków przymierzało nasze hełmy, a teraz mamy zostać w domu albo w jednostce – wyjawił portalowi strażak z jednostki PSP na Podkarpaciu.

Na początku stycznia 2018 roku jedna z posłanek skierowała interpelację do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zakazu udziału członków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej w 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W imieniu ministra odpowiedzi udzielił Jarosław Zieliński, który tylko poinformował, że w Komendzie Głównej PSP nigdy nie była rozpatrywana decyzja o zakazie udziału członków PSP i Ochotniczej Straży Pożarnej w finale WOŚP i przypomniał, że "PSP została powołana jako zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja, przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Strażacy, będąc na służbie, wykonują zadania zgodnie z art. 1 ust. 2 ww. ustawy. Z kolei decyzje o udziale w Finale WOŚP to indywidualny wybór każdego strażaka, który w czasie wolnym od służby może wykonywać różne czynności niepozostające w sprzeczności z obowiązkami wynikającymi z ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz niepodważające zaufania do PSP."

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy już tradycyjnie będą wspierać strażacy OSP. Według danych fundacji Jurka Owsiaka, w przeróżne działa włączy się ponad pół tysiąca jednostek.
źródło: remiza.com.pl  I  fotografie: remiza.com.pl

Udostępnij na Facebooku