Śmieci przy namiotach pod K2, gdzie obozowali Polacy

Małgorzata
5 miesięcy temu
Śmieci przy namiotach pod K2, gdzie obozowali Polacy
10
FB Udostępnij na Facebooku
W ostatnich dniach w internecie opublikowane przez kanadyjskiego himalaistę zostało nagranie z obozowiska K2, w którym stacjonowali Polscy himalaiści podczas zimowej ekspedycji. Widać wszędzie rozrzucone śmieci. Jean-Pierre Danvoye oskarżył o ten stan polską ekspedycję. Polacy odpowiedzieli na zarzuty.
Jean-Pierre Danvoye na Facebooku opublikował nagranie opuszczonego na K2 namiotu i wielkiego bałaganu na obozowisku. Kanadyjski himalaista uznał, że to polska zimowa ekspedycja jest odpowiedzialna za pozostawienie śmieci. Argumentem świadczącym za tym były naklejki z logiem #K2dlaPolaków oraz opakowania po polskich produktach.

Pod opublikowanym na facebooku postem kanadyjczyk napisał:
"oto śmieci pozostawione w obozie K2 przez polską zimową wyprawę 2017/2018. Wyprawę poprowadził Krzysztof Wielicki! Wstyd dla polskich alpinistów. Wspinacze ci chcieli zdobyć "pierwszą zimową wyprawę", ale mam nadzieję, że to był "ostatni" raz, kiedy udali się w góry". 

Na powyższe zarzuty szybko odpowiedział Piotr Tomala, szef "Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020". W treści oficjalnego komunikatu zaznaczył, że przeprasza za zaistniałą sytuację i dodał, że baza w chwili opuszczenia przez polską ekspedycję była wysprzątana, a śmieci pochowane w przeznaczonych do tego workach. Przypuszcza, że baza została splądrowana i stąd też aktualny wygląd obozowiska. Piotr Tomala napisał również, że sprawa jest wyjaśniana z pakistańskim agentem i że wciąż nie wiadomo kim są sprawcy owego splądrowania. 


 

Szef polskiej zimowej ekspedycji dodał również, że nagranie jest z 21.06.2018 roku, a pakistański agent zapewnił go, że w połowie lipca pod K2 pojawiła się ekipa, która posprzątała wszystko, co zostało pozostawione i rozrzucone. 

Na końcu swojego postu Piotr Tomala napisał: "Naturalne piękno gór zawsze powinno priorytetem, jak również zachowywanie porządku oraz czystości po każdej ekspedycji."
 

 

źródło: wprost.pl I fotografie: Jean-Pierre Danvoye
Udostępnij na Facebooku