To właśnie musisz powiedzieć ginekologowi o swoim życiu seksualnym

Małgorzata
2 miesięcy temu
To właśnie musisz powiedzieć ginekologowi o swoim życiu seksualnym
6
FB Udostępnij na Facebooku
Nie rozmawiamy raczej otwarcie o seksie, dla wielu osób jest to temat intymny i zarezerwowany tylko dla partnera lub najbliższych przyjaciółek. Jednak jest jeszcze jedna osoba, którą powinna wiedzieć coś niecoś o twoim życiu seksualnym - ginekolog.
1. Brak ochoty na seks
To całkowicie normalne, że nie zawsze mamy ochotę na seks, ale niskie libido może wiązać się z problemami zdrowotnymi. Brak popędu może wynikać z poziomu hormonów, nieodpowiednio dobranej antykoncepcji lub być spowodowany lekami, które zażywamy. Ginekolog powinien pomóc odkryć lub wykluczyć medyczne przyczyny niskiego libido.

2. Odczuwanie bólu lub krwawienie podczas uprawiania seksu
Przyczyny bólu mogą być fizyczne: słabe nawilżenie pochwy, źle dobrane pozycje, nachylenie pochwy, albo psychologiczne: lęk przed stosunkiem, historia wykorzystywania seksualnego. Po długim i intensywnym stosunku może pojawić się plamienie i nie powinno nas ono martwić, ale jeśli występuje po większości stosunków warto powiedzieć o tym lekarzowi. Krwawienie może być spowodowane suchością pochwy, zakażeniem, a nawet być objawem początków raka szyjki macicy.
 

3. Czy planujesz mieć dzieci?
Jeśli chcesz rozpocząć starania o dziecko to lekarz może zlecić badania, aby wykluczyć choroby weneryczne, takie jak rzeżączka, chlamydia i wirusy opryszczki, które prowadzą do niepłodności lub mogą być przeniesione na dziecko.

4. Ilu miałaś partnerów seksualnych?
Kobiety często martwią się, że ich ginekolog będzie je oceniał, jeśli powiedzą ilu partnerów seksualnych miały. Jednak ta wiedza jest bardzo istotna, żeby określić czynniki ryzyka dla dysplazji szyjki macicy i zakażenia HPV.

5. Jakiej orientacji seksualnej jesteś?
W zależności o tego czy jesteś homoseksualna, bi czy hetero możesz otwarcie powiedzieć o tym swojemu ginekologiem. Dzięki temu lekarz będzie zwracał uwagę na inne objawy i może zalecić inną metodę antykoncepcji.
źródło: ofeminin.pl  I  fotografie: kobieta.pl
Udostępnij na Facebooku