Jakie funkcje mają nowoczesne defibrylatory AED?

Małgorzata
5 miesięcy temu
Jakie funkcje mają nowoczesne defibrylatory AED?
10
FB Udostępnij na Facebooku
Defibrylatory to urządzenia medyczne, które mają za zadanie przeprowadzenie defibrylacji, czyli przywrócenie akcji serca. Wiecie jakie są rodzaje defibrylatorów? Postaramy się przybliżyć Wam ten temat.
W Polsce, podobnie jak w USA, wdraża się programy mające na celu dostęp do defibrylatorów. W związku z tym w większych skupiskach umieszcza się urządzenia AED. W związku z wytycznymi defibrylatory muszą znajdować się w miejscach, gdzie przynajmniej raz w ciągu ostatnich 5 lat wystąpiło NZK (nagłe zatrzymanie krążenia) zaś ich rozmieszczenie powinno umożliwić skorzystanie z nich w ciągu minimum 2 minut. 

Defibrylatory instalowane są zazwyczaj w zakładach pracy, ośrodkach zdrowia, szkołach, a także na dworcach, lotniskach i w centrach handlowych. Jaki defibrylator wybrać? Jakie możliwości dają poszczególne, najnowsze urządzenia?


 


Defibrylator AED jest prosty w obsłudze, gdyż dysponuje funkcją interaktywnej pomocy, a jego obsługę ułatwiają czytelne ikony ekranowe i wyraźne polecenia głosowe.

Ponadto, defibrylatory charakteryzują się dużą trwałością, gdyż są zaprojektowany z myślą o użytkowaniu nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Z tego względu wiele z nich jest odpornych m.in. na upadki.

Aparaty AED są też „zawsze gotowe do użycia”, gdyż zasilane są długowieczną baterią. Czym charakteryzują się defibrylatory FRX?

Defibrylator Philips HeartStart FRx są wyposażone w innowacyjne rozwiązania. Specjalne elektrody SMART Pads II eliminują konieczność nabywania różnych rodzajów elektrod dla różnych kategorii wiekowych pacjentów, dzięki czemu można je stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

W związku z tym, by przełączyć urządzenie w odpowiedni tryb leczenia wystarczy zastosować klucz do trybu niemowlę/dziecko. Dzięki temu, defibrylator automatycznie skoryguje swoje polecenia dotyczące rozmieszczenia elektrod i prowadzenia resuscytacji, a także zmniejszy energię do właściwego poziomu. Warto jednak pamiętać, że brak takiej funkcji nie jest przeciwwskazaniem do terapii dzieci i niemowląt.

Ponadto, aparat HeartStart FRx umożliwia bezprzewodową łączność i zarządzanie danymi za pośrednictwem przenośnych komputerów. Aparat jest bowiem wyposażony w port podczerwieni umożliwiający transmisję informacji bez obawy o kompatybilność kabli i złącz.

źródło: ciekawe.org I zdjęcia: ciekawe.org
Udostępnij na Facebooku