Realne jest wystąpienie w Polsce epidemii odry

Małgorzata
5 miesięcy temu
Realne jest wystąpienie w Polsce epidemii odry
4
FB Udostępnij na Facebooku
Liczba osób chorych na odrę w Polsce z roku na rok rośnie i nic nie zapowiada, że zacznie maleć. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia opracowuje plan na wypadek wystąpienia w naszym kraju epidemii odry.
Zagrożenie wybuchem epidemii odry w Polsce jest coraz bardziej prawdopodobne, a to w dużej mierze przez sytuację na Ukrainie. Ukraińcy coraz rzadziej szczepią się przeciw odrze, a tamtejsze władze nie radzą sobie z ciągle rosnącą liczbą zachorowań. Opisywane przez „Dziennik Gazetę Prawną” przypadki pokazują, że osoby chore na odrę Ukraińcy są bezpośrednim zagrożeniem dla nas. Z powodu wykrycia odry u pochodzącego z Ukrainy pracownika zakładów mięsnych w Ostródzie, konieczne trzeba było zaszczepić aż 900 osób. Taka sytuacja miała miejsce w Siedlcach, gdzie obywatel Ukrainy zanim zorientował się, że jest chory, zaraził kolejne pięć osób. Z tego powodu 192 osoby musiały zostać poddane szczepieniu. „DGP” opisuje jeszcze kilka innych historii z różnych zakątków Polski, w których kluczem do zdiagnozowania odry był kontakt z osobą pochodzącą z Ukrainy.

Konieczne jest prawne uregulowanie ważnych kwestii: kto w przypadku wykrycia choroby u obywatela Ukrainy ma zapłacić za leczenie i masowe szczepienia. W opisywanym przypadku z Ostródy koszty poniósł polski NFZ i sanepid, bo chory Ukrainiec był zatrudniony legalnie i posiadał ubezpieczenie zdrowotne, ale co gdy sytuacja dotyczyć będzie osoby zatrudnionej nielegalnie? „DGP” podaje, że w ministerstwie zdrowia toczą się pracę nad uregulowaniem tych kwestii. Jednym z pomysłów jest obowiązkowe szczepienie wszystkich ubiegających się o status uchodźcy, już w ośrodku recepcyjnym (teraz obowiązkowe szczepienia odbywają się dopiero po trzech miesiącach).

 
źródło: ofeminin.pl  I  fotografie: ofeminin.pl
Udostępnij na Facebooku