Agnieszka Radwańska wydała oświadczenie o zakończeniu kariery

Małgorzata
2 miesięcy temu
Agnieszka Radwańska wydała oświadczenie o zakończeniu kariery
3
FB Udostępnij na Facebooku
Agnieszka Radwańska zadecydowała o zakończeniu kariery. Najlepsza polska tenisistka ogłosiła tę decyzję na Facebooku.
Agnieszka Radwańska swoją karierę rozpoczęła w 2005 roku. Od tego czasu pokazała kibicom na co ją stać i dostarczyła im wielu powodów do radości. 

Przede wszystkim Radwańska została pierwszą Polką, po Jadwidze Jędrzejowskiej, która dotarła do finału turnieju wielkoszlemowego. W 2012 roku w głównym meczu w Wimbledonie nie sprostała Amerykance Serenie Williams. Wielkoszlemowe imprezy wygrywała jako juniorka - Wimbledon 2005 i Roland Garros 2007.

Radwańska wygrała 20 turniejów z cyklu WTA. Najważniejsze trofea to mistrzostwa WTA z 2015 roku, a także trzy turnieje Premier Mandatory (dwa razy Pekin - 2011 i 2016, a raz Miami - 2012).

Najwyżej w rankingu nasza tenisistka była plasowana na drugim miejscu.

Zdobywczyni nagród WTA w kategorii Debiut roku (2006), Ulubiona tenisistka publiczności (2011, 2012, 2013, 2014, 2015), Ulubiony profil na Facebooku (2012), Ulubione wideo (2012) oraz Zagranie roku (2013, 2014, 2015, 2016, 2017).

Radwańska reprezentowała Polskę w Pucharze Federacji, a także podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro. W Londynie była nawet chorążym kadry. W 2015 roku zdobyła Puchar Hopmana wspólnie z Jerzym Janowiczem.

Na korcie zarobiła 27 683 803 dolary, co daje jej szóste miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Jako pierwsza Polka zarobiła milion dolarów.

W ostatnim czasie Radwańska borykała się z problemami zdrowotnymi, co sprawiło, że spadła w rankingu WTA na 75. miejsce.

W 2017 roku miała częste kłopoty z infekcjami wirusowymi, a w ostatnim sezonie ze stopą i zmęczeniem. Pod koniec października wyznała, że sytuacja jest bardzo trudna i zaznaczyła wówczas, że w ciągu kilku tygodni musi zdecydować, co robić dalej. 

"Kochani,

Pragnę podzielić się z Wami jedną z moich najważniejszych życiowych decyzji. W dniu dzisiejszym, po 13 latach zawodowego grania, kończę swoją przygodę z zawodowym tenisem. Nie jest mi z tym łatwo. W głowie jeszcze tyle wspomnień, emocji zwycięstw tych dwudziestu zdobytych turniejów i tych blisko sześciuset wygranych meczów. Niestety nie mogłam już trenować jak dawniej, a organizm i tak coraz częściej odmawiał posłuszeństwa. W trosce o swoje zdrowie, z pełną świadomością obciążenia, jakie niesie rywalizacja na tak wysokim poziomie, nie jestem już w stanie zmobilizować swojego organizmu do jeszcze większej eksploatacji.

Odkładam rakietę i żegnam się z tourem, ale nie z tenisem. Tenis jest i zawsze będzie pełnił w moim życiu wyjątkową rolę. Czas na nowe wyzwania, nowe pomysły, mam nadzieję równie ekscytujące jak te na korcie.

Ufam, że na przestrzeni tych wszystkich lat godnie reprezentowałam nasz kraj na całym świecie oraz dostarczałam Wam wszystkim wielu emocji, wrażeń i radości. Wasze wsparcie, miłe słowa oraz wiara w moje zwycięstwa były ze mną na każdym meczu i za to serdecznie i z głębi serca Wam dziękuję. Dziękuję za każdą nieprzespaną noc spędzoną przed telewizorem oraz za wszystkie tytuły Fan Favorite - to dla mnie zaszczyt i najlepsza nagroda za ciężką pracę.

Dziękuję wszystkim, którzy byli ze mną na dobre i na złe, rodzicom, siostrze, mojemu najlepszemu teamowi: Dawidowi, Tomkowi, Krzyśkowi, Jasonowi, moim sponsorom i partnerom - zawsze będę wdzięczna za wszystko, co dla mnie zrobiliście. Aga"

źródło: interia.pl  I  fotografie: interia.pl

Udostępnij na Facebooku